Main menu

ISO 9001: 2015 versiyonunda neler yeni, 2015 versiyonu yenilikleri

Çok
#1853 Yazan: immortal
immortal konu oluşturdu: ISO 9001: 2015 versiyonunda neler yeni, 2015 versiyonu yenilikleri
1) Kuruluşun amacına ve içeriğine uygun. ISO 9001: 2015 standardının gereksinimlerindeki büyük değişikliklerden biri, kuruluşun bağlamını belirleme ihtiyacıdır. Bu, KYS'yi etkileyen iç ve dış konuların tanımlanmasını gerektirir; ve bunlar belirlendikten sonra, Kalite Politikasının bu bağlamla eşleşmesi gerekir. İşletmenizle ilgisi olmayan ürün ve hizmetlerden söz eden bir politika istemezsiniz; Politikanızın, hedefinize ulaşma yeteneğinizi etkileyebilecek genel sorunları dikkate almasını istersiniz.

2) Organizasyonun stratejik yönünü destekleyin. Kalite Politikasına yönelik bir başka yeni gereklilik de şirketin stratejik yönüne uyum sağlamaktır. Elbette, bu, stratejik yönünüzün ne olduğunu bildiğiniz anlamına gelir, böylece bu kalite hedefinin onunla uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Daha küçük şirketler için bu stratejik yön, şirketin beş yıl içinde neler olduğunu öngördüğünü belirleyerek, basit bir süreç olabilir. Ancak, daha büyük şirketler için üst yönetimin bu planı şirket için tanımlaması gerekebilir. Bu üst düzey etkinliği daha önce yapmadıysanız, KYS’nizin bunu tamamlamanız önemlidir.

Ayrıca, Kalite Politikasının stratejik yön ile uyumlu bir çerçeve oluşturduğu kalite hedeflerine de ihtiyaç vardır. Bu nedenle, şirketinizin kaliteye göre nereye gitmeyi planladığını anlamak, ISO 9001: 2015 standardına önemli bir katkıdır.

Kalite hedefiniz olan Kalite Politikanızı, kuruluşunuzun bağlamı ve stratejik yönünüzle hizalamanız gerektiğini düşündüğünüzde, KYS'niz daha da fazla fayda sağlayacaktır.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.