Main menu

Genel gıda ve gıda üretimi hijyen standartları

Çok
#23 Yazan: Conqueror
Conqueror konu oluşturdu: Genel gıda ve gıda üretimi hijyen standartları
Aşağıdaki hijyen standartları uluslararası kabul görmüş standartlar çerçevesinde genel olarak hazırlanmıştır. Hijyen standartları uygulama öncesi ürün, proses uygulamaları, altyapı vb. firmaya has özellikler değişiklik gösterebileceğinden, entegrasyon sağlamak için kontrol ve revize edilmeli ve gerektiğinde ilave maddeler ve şartlar ile desteklenmelidir.

- Çöpler ve tüketime uygun olmayan ve tehlikeli atık materyaller özelliklerine göre tanımlanmalı, depolama yerleri uygun şekilde dizayn edilmeli ve izole (geçirimsiz) olmalıdır. Çöpler ve tüketime uygun olmayan ve tehlikeli atık materyaller en kısa sürede ürün işleme alanlarından uzaklaştırılmalıdır. Çöp kutuları ve konteynerlerinin kapaklarını kapalı tutulmalıdır.

- İşletmelerde yeterli drenaj ve çöp uzaklaştırma sistemleri oluşturulmalıdır. Bu sistemler gıdaya ve içilebilir suya bulaşma riski önlenecek şekilde dizayn edilmeli ve kurulmalıdır.

- Temizlik ve dezenfeksiyon sistemleri üretim alanının tamamını kapsayacak şekilde oluşturulmalıdır ve bu sistemlere temizlik ekipmanları da dahil edilmelidir. Temizlik ve dezenfeksiyon sistemleri sürekli ve etkili bir şekilde uygunluk ve etkinlik açısından kontrol edilip izlenmeli ve gerektiğinde kayıt edilmelidir.

- Yüksek risk içeren üretim alanlarına giriş yasaklanmalı yada girişler kontrol altında olmalıdır. Yüksek risk içeren alanlara giriş öncesi mutlaka kıyafetler değiştirilmelidir. Personel giriş öncesi ayakkabıyı da içeren koruyucu kıyafet giymeli ve ellerini yıkamalıdır.

- Temizlik, dezenfeksiyon ve bakım işlemleri etkin bir şekilde ve yetkili ve eğitimli personel tarafından yapılmalıdır. Bakım işlemleri sonunda etkili temizlik ve dezenfeksiyon yapılmalı ve temizlik ve dezenfeksiyon etkinliği kontrol edilmelidir.

- İşletmeye girmeden, ürüne temas etmeden önce, öksürdükten ve hapşırdıktan sonra, vücudun herhangi bir bölgesi dokunduktan sonra, atık veya kirli maddelerle temastan sonra, diğer gıdalarla temas ettikten sonra, tuvaletten sonra eller sıvı sabunla iyice yıkanmalıdır.

- Hiçbir mücevher/takı/şahsi eşya (alyans, küpe, bilezik vb) kullanılmamalı, kol saatleri çıkartılmalıdır. Toka ve benzerleri takılar kullanılmamalıdır.

- Üretim, depolama vb. alanlarda sigara içilmemeli, sigara sadece belirlenen alanlarda içilmelidir.

- Tırnaklar kısa ve temiz olmalıdır. Oje ve takma tırnak kullanılmamalıdır. Parfüm kullanılmamalıdır. Makyaj, takma kirpik kullanması yasaklanmalıdır. Personelin lens kullanması yasaklanmalı, sadece zaruri durumlarda kontrollü kullanıma izin verilmelidir.

- Çalışırken risk analizine göre tasarlanmış iş elbiseleri giyilmeli. İş elbiseleri (risk analizi ile belirlenen sıklıkta) temizi ile değiştirilmelidir. İş elbiseleri eve götürülmemelidir. İş elbiselerinde cep ve düğme bulunmamalıdır.

- Gerektiğinde çalışanlara üretim alanları içi ve dışı için farklı ayakkabı temin edilmelidir.

- Saçlar bone ile tamamen, sıkı bir şekilde kapatılmalıdır. Önce bone sonra önlük giyilmelidir.

- Çalışma esnasında parmakla ağza, buruna, yüze veya saça dokunulmamalıdır. Ürüne doğru hapşurup, öksürülmemelidir.

- Üretim sahası içerisinde sakız çiğnenmemeli, su içilmemeli ve ürün dâhil her hangi bir şey yenilmemelidir.

- İşletme içinde çalışanlarda herhangi bir kanama ve kusma gibi bir vücut sıvısı çıkması durumunda ürün, ekipmanlar ve işletme alanı kontaminasyona karşı kontrol edilmeli, bulaşma durumunda üretim alanında gerekli temizlik önlemleri alınmalı ve bulaşma olan ürünler imha edilmelidir.

- Tedavi edilmemiş yarası, kesiği olanların üretim sahasında çalışmasına izin verilmemelidir.

- Her hangi bir rahatsızlığı olanlar (grip, nezle, bağırsak enfeksiyonu, sarılık, diyare, kusma, ateş, ateşli boğaz ağrıları, görünen deri lezyonları, göz, kulak yada burunda iş görmezlik) üretim sahasında çalıştırılmamalıdır. Bu durumda olanlar durumlarını amirlerine bildirmelidir.

- Üretim alanına hiçbir şekilde herhangi bir tür ilaç sokulmamalı, ilaç kullanması gereken personel ilacını amirine bırakmalı gerektiğinde oradan alıp kullanmalıdır.

- Üretim alanında herhangi bir acil durum (yangın, acil müdahale gerektiren sağlık problemi vb.) olması durumunda ve acil duruma en kısa sürede dışarıdan müdahale gerektiğinde müdahale acilen yaptırılmalı ve müdahale sonrasında müdahalenin yapıldığı alan temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Müdahale sırasında ürünün riske girip girmediği hakkında risk analizi yapılmalı ve gerekli değerlendirmeleri yapıldıktan sonra uygun koşullar oluştuğunda üretime devam edilmelidir.

- Üretim ile birimlerde çalışanların yasalarda belirlenen sıklıklarda portör, gaita testleri ve ciğer röntgenleri yaptırılmalıdır. Sağlık kontrolü sonucunda olumsuz sonuçları çıkan çalışanlar ilgili sağlık kuruluşuna tedavi için gönderilmeli, gerekirse işten uzaklaştırılmalıdır.Hijyen standartları konusunda daha detaylı bilgi için sitemizde bulunan Codex Alimentarius genel gıda hijyen prensipleri ve BRC Food standardını inceleyebilirsiniz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • Barisacar
  • Barisacar Kullanıcısının Avatarı
  • Ziyaretçi
  • Ziyaretçi
#240 Yazan: Barisacar
Barisacar konuyu yanıtladı: Cvp:Genel gıda ve gıda üretimi hijyen standartları
Ülkemizde de TS 13027 standardı bulunmaktadır, gerçi bu standart 6 yıl önce yazılmış ama pek bilene rastlayamıyoruz, bunun için de sanırım devrim arabaları gibi bir film yapılması gerekebilir :)

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
#241 Yazan: Conqueror
Conqueror konuyu yanıtladı: Cvp:Genel gıda ve gıda üretimi hijyen standartları
Barış Bey,

Yorumunuz için teşekkürler, bundan sonraki paylaşımlarda yayınlanan standartların TSE' de eşdeğeri var ise eşdeğer standardın da isminin yayınlanması konusu faydalı olabilir. Böylece film çekmeye gerek kalmaz. :)

Saygılar,

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 

AŞAĞIDAKİ EĞİTİM VİDEOLARI ÜCRETSİZDİR, gelecek ücretsiz videoları kaçırmamak için buradan kalite güvence kanalına gidip takip et kısmını tıklayınız.