Main menu

Sele Zeytin (kuru tuzlama)

Çok
#1431 Yazan: murat_1972
murat_1972 konu oluşturdu: Sele Zeytin (kuru tuzlama)
Ayıklanan zeytinler önce yıkanır ve suyun süzülmesi sağlanır, iyice suyu süzülen daneler temiz küfe, sele, sepet ya da sandıklar içine 100 kg. zeytine 15 kg. tuz hesabıyla bir kat zeytin, bir kat tuz biçiminde yerleştirilir Daha çok iri, bulgur büyüklüğünde turşuluk tuz kullanılır. Kabın alt ve üst kısmına tuz konması gerekir. Daha sonra kabın ağzı temiz bir bez ya da çuvalla iyice örtülerek işletmede hava atamı olmayan ve akan zeytin sularının kolayca atılabileceği bir yere konur tuzun etkisiyle zeytinler suyunu bırakmaktadır. Bu yöntemde fire oranı yüksek olup yaklaşık %15 dolaylarındadır.

Zeytinler 3-4 hafta sonra tatlılığa ulaşınca, zeytinler yıkanarak tuz parçalarından temizlenir ve serilerek kurutulur daha sonra zeytinyağı ile karıştırılarak küflenmeye karşı korunur. Yağlanan zeytinler küp, çömlek veya kavanozlarda bekletilebilir. Yıkanan zeytinler % 10-12'lik salamuraya (tuzlu suya) konulmak suretiyle bekletilebilir. Tuzlama sırasında zeytinler arasına defne ve mersin yaprağı ile koku ve amma almaları sağlanabilir. Ayrıca, yağlama arasında yağa bir miktar üzüm sirkesi katılırsa zeytine değişik bir çeşni kazandırılmış olmaktadır.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 

AŞAĞIDAKİ EĞİTİM VİDEOLARI ÜCRETSİZDİR, gelecek ücretsiz videoları kaçırmamak için buradan kalite güvence kanalına gidip takip et kısmını tıklayınız.