Main menu

Kosher Sertifikası ve Sertifikasyon Sistemi

 • MazharOsman
 • MazharOsman Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
 • Ziyaretçi
 • Ziyaretçi
- #58 Yazan: MazharOsman
MazharOsman konu oluşturdu: Kosher Sertifikası ve Sertifikasyon Sistemi
Kosher’in Tanımı

İbranice kelime anlamı Uygunluk olan Kosher ayrıca saf, düzgün, hijyenik terimleriyle de ilişkilendirilir. Kosher için önemli olan gıdanın uygunluğudur.
Bir şirket Kosher sertifikası için başvurduğunda 2 noktaya önem göstermek gerekir;
1. Ürün içeriği
2. Proses

Yukarıdaki 2 madde Kosher denetimlerinde çok ama çok önemlidir.

Kosher İçeriği

Kosher, İncil ve Tevrat baz alınarak geliştirilmiş bir sistemdir. Buna göre önce gıdaların sınıflandırılmalarının yapılması gerekir. Tevrat’a göre 3lü bir sınıflandırma yapmak uygun olur.
1. Et ve et ürünleri
2. Süt ve süt ürünleri
3. Nötr gıdalar(pareve)


Et ve et ürünleri denildiğinde, Tevrat ve İncil’de uygun olan, ayakları ayrılmış, birden fazla midesi olan, çeşitli yağları içermeden işlenmiş ve hayvana ait tüm kanın uzaklaştırıldığı; inek, kuzu, koyun vb hayvanların eti yenilebilirken, köpek, kedi, at, domuzun tüketilmesi yasaktır. Gözlemci notu: Yahudilerin yeme alışkanlıkları bizim toplumumuzun alışkanlıklarıyla benzer.

Süt ürünleri için kısaca eti yenebilen hayvanların sütü tüketilebilir diyebiliriz.

Et ürünlerinin haricinde ayrı bir sınıflandırmaya giren balıklar söz konusu olduğunda oldukça karışık bir durum söz konusu olmaktadır. Tatlı su balıklarının tüketimi serbest olmakla beraber aynı durum tuzlu su için geçerli olamamaktadır. Kabuklular, ıstakoz, yengeç gibi tuzlu su canlılarının tüketimi yasaklanmıştır ve dolayısıyla bu canlıları tüketen balıkların tüketimi de kesinlikle yasaktır.

Burada en fazla dikkat edilmesi gereken nokta, ayrı kategorize edilen et ve süt ürünlerinin karıştırılarak veya birbiri üzerine işlenerek tüketilmemesi. Bu kesinlikle yasaklanmıştır. Cheeseburgerler, süt kaynaklı yağ kullanarak pişirilmiş etler vb. Gözlemci notu: Bizim toplumuzla kıyaslanınca göze çarpan en büyük farklılık.

Nötr(pareve) gıdalar, ne süt ne de et içeren ürünler. Bu gıdalar her iki sınıfla beraber tüketilebilir. Sebze, meyve ve türevleri.

Kosher ile alakalı dikkat edilmesi gereken hususlar

Gıda kimyasalları mevzu bahis olduğunda, işletmeleri zorlu bir sınav beklemektedir. Gıda kimyasallarından gliserin birçok kaynaktan temin edilebilir. Hayvansal kaynaklı, deniz ürünleri kaynaklı vb. Durum böyle olunca tedarikçinin gliserini tedarik ettiği kaynak ve ona ait bilgiler çok önemlidir. Kompleks ürünler söz konusu olduğunda; misal eğer temel öğesi süt olan bir gıda işleniyorsa hayvansal kaynaklı gliserinin kullanılması mümkün değildir. Yine aynı paralelde deniz kabuklularından elde edilen gliserinin kullanılması yasaklanmıştır.
Başka bir örnek vermek gerekirse, şarap Yahudi inancına göre tüketilebilir, yasaklanmamış bir içecektir. Ancak hangi koşullar altında yapıldığı, bu ürünün tüketilmesi hususunda büyük önem taşır. Bazı işletmelerde sirke ve şarap aynı tesiste üretilir, iki ürünün arasında interaksiyonunun bulunmaması gerekir. Bu işletmelerin denetimi çok sıkı gerçekleştirilir.

Coca-Cola Company, yıllar önce Kosher için başvurduğunda büyük bir problemle karşılaşmıştır. Bu problemin kaynağı; kolada kullanılan gliserinin hayvansal kaynaklı olması ve yine kolanın bir miktar şarap içermesiydi. Kosher isteği geri çevrilen Coca-cola yapılan çalışmalar sonucu yeni bir çözüm üretmek zorunda kalmış ve en sonunda Kosher uygunluk belgesini edinebilmiştirler.

Hayvansal kaynaklı jelatinin elde edilmesinde de birçok zorlukla karşılaşılır. Balıktan elde edilen jelatinin kaynağı yengeç veya kabuklular olabilir. Bu durumda kullanılması mümkün değildir.

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılabileceği gibi Kosher Sertifikası verilirken süt-et-nötr gıdalar, bunların kökenine inmek gerekir ki bu da özen gösterilmesi gereken bir iştir.

Kosher’in Piyasalardaki Yeri

Burada Kosher Sertifikasyon Ajanslarının üzerinde durduğu ortak nokta, Kosher’in sadece Yahudi inancı taşıyan insanlara hitap ettiği yanılgısının ortadan kaldırılmasıdır. Vejetaryen, alejikler, sağlık problemleri olanlar için de ortak bir noktada birleşilmektedir.
Ayrıca Kosher sertifikasına sahip markaların kalite ve marka değerlerinin arttığı yadsınamaz bir gerçektir. Kosher sertifikasını talep eden firma sayısı geçen yıla göre 2 haneli bir artış göstermektedir ki bu da dünya gıda trendlerini belirleyen önemli bir faktördür. Bu trendin dinamizmine sırtını dayayan üreticiler 2008 yılında 5389 adet kosher sertifikalı yeni ürün üretmiştir. Yine 2008 yılında kosher sertifikalı 112500 ürün satılmış ve 12 Milyar $ dolarlık bir gelir sağlanmıştır.

Kosher Denetimi ile alakalı

Kosher denetimlerinde yerinde denetim esastır ama bundan denetimcilerin sadece sahaya önem verdikleri anlaşılmasın. Gerekli dökümantasyon işlemlerinin de uygun şekilde hazırlanması gerekir. Denetimlerde dikkate alınması gereken en önemli hususlardan bir tanesi de kullanılan ürünlerden ziyade kullanılan ürünler ile prosesin total olarak değerlendirilmesi gerekliliğidir.
Kosher denetimlerinde dikkat edilmesi gereken 4 nokta;

1. Böcekle Mücadele
İşletme içinde ölü ya da diri herhangi bir böcek tespiti o işletmenin Kosher sertifikasına veda etmesi anlamına gelmektedir. Sadece sahada değil, üretim kayıtları için de geçerli olan bu kural Kosher denetimlerinin olmazsa olmazı, toleransın sıfırlandığı bir koşuldur.
Böcek mücadelesinin nasıl yapıldığı da önemlidir. Hangi firmayla çalışılıyor? Konusunda uzman kadroya sahip mi? Akredite mi? gibi sorular ile firmalar mutlak olarak karşılaşır.
2. Üretimin Bir Haham Tarafından Başlatılması
Bu husus kapsamında, firmanın üretimi ya bir Yahudi tarafından yapılır ya da üretim Yahudi tarafından başlatılır. Böylece üretim kutsanmış olarak kabul edilir.
3. Passover (Hamursuz) Bayramı
8 gün süren bayram boyunca Yahudilerin hamurlu gıdaları tüketmesi yasaktır. Bu sebeple tüketilen ürünlerin passover bayramına uygunluğu için ekstra bir denetim ile beraber üretilen gıdaların içeriğinde un ve türevlerinin bulunmadığının belirlenmesi gerekmektedir.
4. Etiket
Kosher sertifikasını alan ürünleri sembolize etmek amacıyla belirlen şekiller( denetleme için başvurulan ajansa göre değişir) etiket üzerinde belirtilmek zorundadır. Ayrıca bu sembollerin etikette görülmesi ürünün albenisini arttıran önemli bir faktördür.
Burada üzerinde durulması gereken en önemli nokta; etiketin hazırlanış aşamasıdır. Mutlaka ve mutlaka Kosher Sertifikasyon Ajansı görevlilerinin yardımı istenip, etiket öyle hazırlanmalıdır.
Son Düzenleme: Yazan: Conqueror.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
#59 Yazan: Conqueror
Conqueror konuyu yanıtladı: Cvp:Kosher Sertifikasyon Sistemi
Paylaşımınız ile birlikte yeni bir kategori açılmış oldu. Teşekkürler.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • MazharOsman
 • MazharOsman Kullanıcısının Avatarı Konu Yazarı
 • Ziyaretçi
 • Ziyaretçi
#62 Yazan: MazharOsman
MazharOsman konuyu yanıtladı: Cvp:Kosher Sertifikasyon Sistemi
Bu güzel ve faydalı siteyi bize kazandırdığınız için emeği geçen herkese teşekkür etmeli. İnşallah bu devinimle daha fazla bilgi paylaşımı gerçekleşir ve bunun sonucu olarak daha yetkin ve bilgili bir mühendis kitlesi ortaya çıkar.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 • botulinum
 • botulinum Kullanıcısının Avatarı
 • Ziyaretçi
 • Ziyaretçi
#175 Yazan: botulinum
botulinum konuyu yanıtladı: Cvp:Kosher Sertifikasyon Sistemi
Kosher sertifilkasyon maliyeti ne kadar tutuyo bilenvarmı.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
#185 Yazan: immortal
immortal konuyu yanıtladı: Cvp:Kosher Sertifikasyon Sistemi
2000-3000 dolar arası değişiyo sanırım.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Çok
#246 Yazan: immortal
immortal konuyu yanıtladı: Cvp:Kosher Sertifikasyon Sistemi
Botulinum,
Başvuru yaptınız mı? Güncel ücret ne kadarmış?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

 

AŞAĞIDAKİ EĞİTİM VİDEOLARI ÜCRETSİZDİR, gelecek ücretsiz videoları kaçırmamak için buradan kalite güvence kanalına gidip takip et kısmını tıklayınız.