Main menu

BRC Food 6. versiyonu denetim opsiyonları seçimi

Denetim opsiyonunun seçimi

Firmaların Gıda Güvenliği Küresel Standardına uygunluklarını gösterebilmeleri için birkaç denetim opsiyonu ve süreci bulunmaktadır.

Kayıt programı

Bu program henüz sertifika almamış veya standarda yeni olan firmalar için en uygun programdır. Bu programa kayıt firma adına BRC ile sertifikasyon firması arasında yapılır. Sertifikasyon firması ile ortak olarak belirlenen tarihte denetim gerçekleştirilir ve başarılı olunursa sertifika verilir. Anlaşılmıştır ki birçok firma gıda güvenliği sistemlerini geliştirmek ve BRC sertifikasyon gerekliliklerini sağlamak için zamana ihtiyaç duyarlar. Bu program müşteriler ile paylaşılabilecek ve gıda güvenliği sisteminin gelişimini gösterecek bir denetim raporu ve skor kartı oluşturulmasına imkan vermektedir.

Kayıt programının detaylarını ileriki sayfalarda bulabileceksiniz.

Haberli denetim programı

Bu program var sertifikası var olan firmalar içindir ve kayıt programı ile aynı denetim prosesi uygulanmaktadır. Denetim tarihi sertifikasyon firması ile birlikte kararlaştırılır ve denetim sırasında tüm Standart maddeleri denetlenir. Bu en çok tercih edilen sertifikasyon denetimi tipidir.

Belge almaya hak kazanan firmalar uygunsuzlukların sayısı ve tipine göre A, B veya C sertifika derecelerinden biri ile sertifikalandırılır. Bu denetim opsiyonunda en yüksek derece olan A+ derece yoktur.

Habersiz denetim programı

Habersiz denetim programı sadece daha önceden A+,A, B+ veya B sertifikası bulunan firmalar içindir. Habersiz denetim sistemi firmalara kalite sistemlerinin ne kadar yetkin olduğunu gösterme fırsatı sağlar ve başarılı firmalar A+ (En yüksek BRC derecesi), B+ veya C+ ile derecelendirilir. Sistemlerin bağımsız ve habersiz olarak denetlenmesi firmanın standardın gerekliliklerini sağlama yeteneğini müşterilerine daha güvenilir şekilde sunar. Bu durum müşteri ziyaret ve müşteriler tarafından uygulanan diğer performans uygulamalarının sıklığını etkileyebilmektedir.

Habersiz denetimde iki opsiyon mevcuttur. Her iki opsiyonda da firma iyi üretim uygulamaları (GMP) denetim tarihi habersizdir.

1. opsiyonda tüm standart tek bir habersiz denetimde denetlenir, tipik olarak 2 gün sürer

2. opsiyonda denetim 2 ayrı ziyaret olarak gerçekleştirilir, tipik olarak her biri birer gündür. Habersiz olan ilk denetimde Standartta renklendirilmiş şekilde vurgulanan GMP’ ler denetlenir. Haberli olan ikinci kısım denetimde ise dokümantasyon sistemi ve kayıtlar denetlenir. Bu yaklaşım denetim gününde ilgili yöneticilerin dokümantasyon denetimi sırasında hazır bulunmalarına imkan verir.

Şu an sitemizde:

1237 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi